درمان های خانگی قدرتمند برای فیبروز کیستیک

 

موثرترین درمان های خانگی برای فیبروز کیستیک در برگیرنده استفاده از فلفل، زنجبیل، نعناع، سیر، ماهی ، جینسینگ، کورکومین، شیرین بیان، چای سبز، جوی دوسر و ویتامین D است. فیبروز کیستیک یکی از شرایط ژنتیکی پیشرونده است که به خاطر نقش در ژن CFTR رخ می دهد. این شرایط معمولا ریه ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد اما می تواند در سایر اندام ها همچون پانکراس، روده، سینوس ها، اندام های جنسی و کبد نیز بروز نماید. در چنین شرایطی مخاط ها ضخیم و چسبنده می شوند و مسیر اندام های ضروری و حیاتی را مسدود می سازند و رشد باکتری ها را ساده تر و سریع تر می کنند. معمولا مواد مغذی ضروری نیز نمی توانند از مسیرهای مسدود شده عبور کنند و شخص از سوء تغذیه رنج می برد. نشانه اولیه فیبروز کیستیک عفونت عودکننده همچون پنومومی است و در نهایت ممکن است بیمار به پیوند ریه نیاز داشته باشد. چند دهه اخیر به درمان های گسترده و درک از بیماری منجر شده و مدیریت موفقیت آمیزی را برای این شرایط ایجاد کرده است اما هنوز هم راه حل دائمی برای آن وجود ندارد. با اینکه فیبروز کیستیک در بیمارستان و به کمک افراد متخصص بهتر درمان می شود اما فرد نمی تواند کل زندگی خود را در محیط بیمارستان سپری کند. بهتر است رفتارها، انتخاب های رژیمی غذایی و موادی که باید از آن اجتناب شود شناسایی گردد.

 

درمان های خانگی برای فیبروز کیستیک

این درمان های خانگی می توانند مدیریت چنین شرایطی را بهبود ببخشند و نشانه ها را بهتر نمایند.

جینسینگ:

این ماده یک درمان طبیعی است زیرا می تواند عفونت های باکتریایی را که به همراه فیبروز کیستیک به ریه ها حمله می کنند نابود سازد. شما می توانید پودر جینسینگ را به مواد غذایی اضافه کنید، از آن چای بسازید یا اینکه از مکمل های آن استفاده نمایید.

رژیم غذایی به همراه امگا3:

اضافه کردن امگا3 به رژیم غذایی یکی از بهترین روش ها برای محافظت در برابر تولید بیش از حد مخاط و کاهش نشانگرهای زیستی التهاب است که می تواند به بیماری مزمن و عفونت ریه منجر شود. ماهی یکی از بهترین منابع امگا3 محسوب می شود و می توان از مکمل روغن ماهی نیز استفاده کرد.

سیر:

سیر نقش مهمی در درمان فیبروز کیستیک دارد زیرا ترکیبات موجود در آن می تواند ضدعفونی کننده باشد و جلوی رشد باکتری ها را بگیرد. اضافه کردن سیر به رژیم غذایی می تواند سیستم دفاعی بدن در برابر این نوع عفونت ها را تقویت کند. ایجاد خمیر سیر و مالیدن آن به قفسه سینه نیز کمک کننده خواهد بود.

پاپایا:

این میوه می تواند قدرت زیادی در برابر باکتری ها داشته باشد که باعث عفونت ریه می شوند. خوردن پاپایا چندین بار در هفته به بدن کمک می کند در برابر رشد باکتری ها در سیستم تنفسی مقاومت نماید.

میخک، دارچین و نعناع:

روغن های قدرتمندی که در این مواد وجود دارد نکات مشترکی با هم دارند و می توانند رشد باکتری ها را مسدود سازند. این مواد می توانند قدرت باکتری ها را بگیرند و مانع از بروز عفونت های حادی در ریه شوند که باعث ایجاد بیماری فیبروز کیستیک می شود.

شیرین بیان

اگر به دنبال یک روش خوشمزه برای تحت کنترل گرفتن بیماری هستید، سعی کنید از شیرین بیان استفاده نمایید. ترکیبات آلی قدرتمند در این ماده می تواند عفونت های ریوی را کاهش دهد و از بروز عفونت ها در این اندام جلوگیری نماید.

کورکومین:

این درمان خانگی قدرتمند به کاهش التهاب ریه ها کمک می کند و دارای خاصیت آنتی باکتریایی قدرتمندی است. این ماده را با پختن غذاها به کمک زردچوبه به رژیم خود اضافه کنید.

جوی دوسر:

این درمان خانگی ممکن است به نظر ساده برسد اما برخی از آنزیم های موجود در آن می تواند به اصلاح متابولیسم و مبارزه با برخی از بیماری ها کمک کند.

چای سبز:

کاتچین و سایر ترکیبات آلی موجود در چای سبز می توانند به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی خود سیستم ایمنی را تقویت کنند اما سیستم تنفسی را هم تسکین می بخشند و باعث کاهش التهابی می شوند که به عفونت منجر شده است.

ویتامین D:

نور خورشید در برگیرنده این ماده مغذی است و می تواند بر روی بدن تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد مصرف منظم ویتامین D3 به طور قابل توجهی احتمال بروز عفونت ها را کمتر می نماید.

 

چگونه از فیبروز کیستیک پیشگیری کنیم؟

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از بروز این بیماری، پیشگیری از سایر عفونت های ریوی است که زوال ریه ها را سرعت می بخشند و شرایط بیماری را بدتر می کنند. این مووضع به معنای درمان نشانه هاست. اگرچه پزشکی پیشرفت های خوبی برای درمان بیماری فیبروز کیستیک داشته است اما هنوز هم بیمار باید به طور منظم با پزشک خود ملاقات داشته باشد و در دوره های زمانی معین تحت بررسی قرار گیرد تا از سلامت و پایداری ریه ها اطمینان حاصل شود. به خاطر داشته باشید که برای این بیماری درمان خاصی وجود ندارد و حتی درمان های خانگی باعث تسکین درد و کاهش توسعه آن می شوند و نمی توانند شرایط موجود را برای همیشه درمان کنند.