۹ مطلب در تیر ۱۳۹۷ ثبت شده است

خواص پای خر


خواص پای خر

 

مشخصات گیاه دارویی پای خر

پای خر (فرفره، توسی لاگو) از تیره مرکبان، گیاهی است خودرو، ریزوم دار که از ریزوم آن ریشه خارج می شود. از ویژگی های این گیاه این است که در بهار قبل از تولید برگ ها غنچه و گل هایش ظاهر می گردد به این صورت که در اوایل بهار از سطح ریزوم تعداد ساقه متمایل به زرد که پوشیده از فلس هایی است خارج شده در انتهای هر ساقه یک کلاپرک قرار می گیرد که گلچه های کناری آن به رنگ زرد و باریک می باشد و عطر تندی دارد و اطراف هر گلچه زبانه ای تاژکدار است گلچه های وسط کلاپرک لوله ای و در حقیقت کاسه هر گل آن هم تاژک دار می باشد.

میوه اش فندقه و تاژک دار. پس از گل دادن برگ های سبز گیاه بوجود می آید که تقریبا پنجه با دمبرگ بلند که پشت پهنک آنها کرکدار است. محل رویش آن نواحی متروک، خرابه ها و نواحی مسکونی که مرطوب باشند و در باغ ها و باتلاق ها می باشد.

 

دیگر نام های پای خر

پای خر پای کره اسبی، فرفره، فنجیون، حشیشةالسعال، سعالی، سعله، علف سرفه، منجون، فخریون، فرفر، فنجیوون و توسیلا‍ژ

 

ترکیبات شیمیایی گیاه پای خر

گل‌های این گیاه دارای تانن، فارادیول (faradiol)، اسیدهای مالیک، گانیک، ونیک و دو نوع فیتوسترین می‌باشد. در برگ‌های آن گلوکزید وجود دارد.

 

محل رویش گیاه پای خر

غالب نواحی ایران مانند شمیرانات و کندوان محل رویش این گیاه می‌باشد

 

خواص درمانی گیاه پای خر

- از ریشه و برگ گیاه، برای بخور، رفع سکسکه، سرفه‌های خشک و درمان آبسه و له شده برگ‌ها با عسل به صورت ضماد برای مداوای باد سرخ استفاده می‌شود. همچنین صورت‌های دارویی دیگر پای خر برای حفاظت پوست استفاده می‌شود. این دارو خلط آور و آرام‌کننده نیز می‌باشد.

- طبع آن گرم و خشک است.

- برای ناراحتی‌های سینه و برونشیت مزمن و آسم می‌توان از این گیاه (برگ‌های این گیاه را مانند سیگار دود کرد) استفاده کرد.

- برای سرطان ریه و خروج اخلاط خونی از سینه از دم‌کرده گل آن استفاده شود.

- از دم‌کرده آن می‌توان به عنوان مایع شستشوی چشم استفاده کرد.

- افراد مسلول می‌توانند از دم‌کرده آن میل کنند.

- برای درمان فلج ناگهانی ناشی از خون‌ریزی مغزی دم‌کرده این گیاه نیز مفید می‌باشد.

- برای کم کردن ورمها از ضماد برگ و گل آن استفاده شود.

- کسانی که ناراحتی کبدی دارند از این گیاه با احتیاط استفاده کنند و نباید بیش از ۲ هفته استفاده شود.

 

منبع: بیتوته

۲۵ تیر ۹۷ ، ۰۹:۱۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ایران ایرانی

چرا استفاده از روغن گلرنگ برای پوست شما خوب است؟


چرا استفاده از روغن گلرنگ برای پوست شما خوب است؟

 

روغن گلرنگ(Safflower oil) در برگیرنده اسید لینولئیک است که می تواند مزایای بسیار زیادی برای پوست داشته باشد. این ماده می تواند با آکنه ، چین و چروک و پوست خشک مبارزه نماید. همچنین می تواند زخم را درمان کند و رنگ پوست را روشن تر نماید. روغن گلرنگ می تواند عملکرد محافظتی پوست را بهبود ببخشد. روغن گلرنگ در اصل به دو صورت در اختیار افراد قرار می گیرد. با محتوای بالای اولئیک اسید یا به همراه لینولئیک اسید. با اینکه روغن گلرنگ غنی از اولئیک اسید برای پوست خشک مناسب است اما بیشتر مزایای این روغن به لینولئیک اسید مربوط می شود. اگر به دنبال سلامت پوست خود هستید می توانید از روغن گلرنگ با مشورت پزشک استفاده نمایید. این روغن که از دانه های گیاه گلرنگ به دست می اید می تواند کارهای شگفت انگیزی برای پوست انجام دهد زیرا محتوای اسید لینولئیک زیادی دارد. در ادامه سعی می کنیم برخی از مزایای این روغن را با هم مرور کنیم.

مبارزه با آکنه:

روغن گلرنگ در برگیرنده اسید لینولئیک است که حدود 70 درصد محتوای آن را تشکیل می دهد. اگر پوست شما با آکنه دست و پنجه نرم می کند این تنها چیزی است که نیاز دارد.

سطح اندک لینولئیک اسید به مشکلاتی منجر می شود که در آن سطح کراتین افزایش می یابد. همین امر موجب می شود سلول های مرده پوست به هم بچسبند و نتوانند از روی پوست برداشته شوند.

همین موضوع هم باعث مسدود شدن منافذ و ایجاد آکنه می شود. بر اساس مطالعات انجام شده، اعمال موضعی لینولئیک اسید بر روی منافذ مسدود شده پوست می تواند آن ها را باز کند. پس کمی از این روغن را روی پوست بمالید . اینکار می تواند برای پوست مفید باشد.

روشن تر کردن رنگ پوست:

پوست زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرد سطح رنگدانه های طبیعی به نام ملانین را افزایش می دهد. ملانین از پوست در برابر اثرات مضر اشعه خورشید محافظت می کند و پوست را تیره تر می نماید. به همین خاطر است که زیر نور خورشید تیره تر می شوید. اما تحقیقات انجام شده نشان می دهد لینولئیک اسید خاصیت روشن کنندگی پوست را دارد. این ماده می تواند تولید ملانین را سرکوب کند و تغییر رنگ را کاهش دهد. ویتامین E موجود در این روغن از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کند و می تواند از استرس اکسیداتیو پیشگیری نماید. لینولئیک اسید برای درمان اختلالات تغییر رنگ پوست که در آن تکه های سیاهی بر روی پوست ایجاد می شود نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر اعمال روغن گلرنگ می تواند پوست را روشن تر کند.

مبارزه با چین و چروک و پوست خشک:

روغن گلرنگ می تواند راز جوانی شما باشد. تحقیقات این موضوع را به خوبی نشان داده اند. یکی از مطالعات موجود نشان می دهد افراد میانسالی که در رژیم غذایی خود اسید لینولئیک خوبی دارند پوست بهتری هم نسبت به سایر افراد خواهند داشت که خشکی کمتر و چین و چروک کمتری دارد. به همین خاطر اضافه کردن این روغن به رژیم غذایی می تواند شما را جوان تر نشان دهد. لینولئیک اسید تنها ماده ای نیست که پوست را عالی می سازد. مطالعات نشان می دهد مصرف پایین کربوهیدرات و چربی ها و مصرف بالای ویتامین C نیز برای پوست موثر است. همچنین روغن گلرنگ سرشار از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان قدرتمند محسوب می شود و می تواند با پیری پوست و چین و چروک آن مبارزه کند. 100 گرم از این روغن حدود 34 میلی گرم ویتامین E دارد و می تواند 200 درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین را برآورده سازد. بهتر است این روغن را در اشپزی و برنامه های مراقبت از پوست خود بگنجانید.

کمک به درمان زخم ها:

تحقیقات انجام شده نشان می دهد خوردن یا اعمال اسید لینولئیک می تواند به درمان زخم کمک کند. یکی از مطالعات حیوانی نشان می دهد اعمال این اسید می تواند فرآیند درمان را تسریع نماید. در این میان مطالعه دیگری اثر خوراکی لینولئیک اسید را بر روی درمان زخم افراد دیابتی مورد بررسی قرار داده است. این مطالعه نشان می دهد مصرف لینولئیک اسید می تواند تشکیل گلبول های جدید خون را تسریع کند و فرآیند درمان را بهبود ببخشد. لینولئیک اسید خاصیت ضد التهابی دارد.

بهبود عملکرد محافظتی پوست:

خارجی ترین لایه پوست نقش مهمی در بدن دارد. این لایه به عنوان محافظ بین بدن و محیط عمل می کند و از ورود محرک ها، آلرژن و مواد مضر به بدن جلوگیری می کند. با اینحال اگر اسیدهای چرب ضروری کافی در بدن نداشته باشید این موضوع ممکن است عملکرد محافظتی پوست را از بین ببرد. مطالعات نشان می دهد اعمال یا مصرف اسید لینولئیک می تواند این عملکرد محافظتی را باز گرداند. عدم تعادل اسیدهای چرب می تواند عملکرد محافظتی پوست را خراب کند و اثرات بد دیگری بر روی پوست هم داشته باشد. اعمال موضعی این روغن بر اساس مطالعات انجام شده می تواند این نشانه ها را در افراد مختلف برعکس کند. اگر به این گیاه حساسی دارید بهتر است از روغن گلرنگ استفاده نکنید. کمی از آن را بر روی پوست بمالید تا ببینید حساسیتی دارید یا خیر. مطمئن شوید که تست حساسیت را قبل از مصرف بر روی پوست خود انجام می دهید. اگر مشکلی دارید قبل از مصرف این روغن با پزشک خود مشورت نمایید و با او در مورد مشکلات خود صحبت کنید.

۲۵ تیر ۹۷ ، ۰۹:۰۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ایران ایرانی